KOMBINÉZA URNA POLICIE ČR - MASKOVÁNÍ DIGITAL URBAN - Car4go TACTICAL DEFENDER 1 - NEHOŘLAVÉ ZÁSAHOVÉ KOMBINÉZY URNA

Ochrana hlavy Ochrana očí a obličeje Ochrana sluchu Ochrana dýchacích orgánů Pracovní rukavice Ochrana při práci ve výškách Pracovní oděvy Pracovní obuv Zdravotnické potřeby Drogerie Zábava
Kombinézy URNA - Car4go Tactical DIGITAL URBAN

Nové kombinézy URNA – Car4go Tactical - vzor DIGITAL URBAN

  Jak jste si mohly všimnout, v poslední době proběhla u Útvaru rychlého nasazení Policie ČR ,,menší" proměna v podobě zakoupení nového nosného systému a pořízení netradičně zbarvených nehořlavých kombinéz.

Kombinézy URNA vyvzorovala a vyrobila firma PÍCHA Safety, s.r.o. a nesou označení její značky Car4go Tactical DEFENDER 1.

Právě o těchto kombinézách bych se rád rozepsal. S příchodem nových technologií a poznatků jdou i světové policejní sbory kupředu s jejich výstrojí a výzbrojí. Tradiční výstroj v podobě oblečení černé barvy a taktických vest vystřídaly speciální ohnivzdorné kombinézy spolu s nosnými systémy M.O.L.L.E. (kapsy na výstroj, které se upevňují libovolně na vestu pomocí popruhů).

Oněm zmíněným kombinézám se dostalo spousty úprav. Jak v podobě střihů a materiálů, ze kterých se vyrábí, tak i barevného provedení. I přes snahu udržet si klasický vzhled policejních jednotek je zde velká snaha o prosazení moderního stylu, který ukazuje, jak by měly zásahové jednotky do budoucna vypadat.

Posledním maskovacím vzorem, který se začal používat v zastavěných oblastech je DIGITAL URBAN (je nejmladší). Digitální maskování se liší oproti klasickému především ve vzhledu. Díky němuž přirozeně zapadá, kdež to běžná kamufláž narušuje pozadí na němž se má příslušný objekt skrýt. Zdá se to být nemožné, ale je tomu tak.

Právě vzor DIGITAL URBAN použila URNA na svoje nové kombinézy, které jsou jako ty klasické opět ohnivzdorné ovšem na zcela jiné úrovni materiálu i střihu.

Proč právě toto maskování?

Konkrétní důvody nebyly zveřejněny. Každopádně si je lze odvodit. Celková modernizace jednotky, která se snaží odlišit se od krajských zásahových jednotek, se kterými je často zaměňována jak ve zprávách v televizi tak hlavně na internetu. Touto přeměnou je každý hned odliší, a nevzniknou tak spekulace.

Pátrání do historie maskovacího vzoru DIGITAL

Samotná historie tohoto vzoru, zvaného digitální spadá už do roku 1978, kdy ho poprvé vyzkoušely obrněné síly americké armády. Tímto vzorem se také zabývala australská armáda, která však s tímto vzorem neuspěla a maskování se neujalo. Změna přišla až v průběhu devadesátých let dvacátého století, kdy použila toto maskování kanadská armáda. To mělo být použito jen na potahy na helmu.

Na začátku roku 1995 bylo po prozkoumání a testování hotovo. Jeho název zněl CADPAT. V průběhu testů se zjistilo, že je tento vzor snad nejlépe maskující mezi současnými. Také se bohužel zjistilo, že samotná výroba CADPATu je v Kanadě problematická díky zastaralým textilním technologiím. Tento problém byl ale odstraněn dodáním nových technologií z Evropy. Teď už nic nebránilo samotnému rozšíření maskovacího vzoru do řad armády, které proběhlo během roku 2001.

Druhým vzorem se stal MARPAT, který je dost podobný zmiňovanému CADPATu. Samotný vývoj MARPATu je dodnes nejasný. Jdou proti sobě dvě tvrzení. Jedno říká, že americká armáda okopírovala CADPAT od kanadské armády. Druhé tvrdí, že podobnost MARPAT a CADPAT je čistě náhodná. Nejvíce pravděpodobné je ale tvrzení, že americká armáda vyvíjela MARPAT nezávisle na CADPATu. Výsledky vývoje však nebyly uspokojující a proto se hledala inspirace v zahraničí. Nakonec bylo požádáno o pomoc kanadskou vládu. Ta nabídku přijala a díky spolupráci vznikl vzor MARPAT.

Jelikož se na digitální kamufláži pracovalo paralelně v USA i v Kanadě, vznikl spor. Kdo vlastně digitální kamufláž objevil. Nárok si činila americká námořní pěchota i kanadské ministerstvo obrany a firma HyperStealth Biotechnology. Nakonec byla uzavřena dohoda, že nebude patentována digitální kamufláž, ale jednotlivé maskovací vzory.

Zajímavostí je, že vlastnická práva na digitální vzor má jako první soukromá osoba. Je jím jistý Guy Cramer. Ten začal experimentovat s digitálním maskováním v roce 1998. Jeho vytvořený maskovací vzor vypadal odlišně (vzor se skládal jen ze čtverců) od CADPATu. Podotýkám, že MARPAT v té době ještě neexistoval. Své výsledky snažení uveřejnil Guy Cramer v listopadu 1998 na internetu.

Před uznáním autorských práv na nový maskovací vzor mu však selhal harddisk a proto musel harddisk předložit k odbornému (ručnímu) otevření v absolutně čisté místnosti. Byla to jediná možnost jak se k potřebným datům dostat. Nakonec byl harddisk ještě v létě 1999 otevřen a data byla zachráněna. A tak se stal Guy Cramer první soukromou osobou vlastnící autorská práva na digitální vzor.

Shrnutí obou vzorů (CADPAT a MARPAT)

vzor CADPAT - Temperate Woodland (TW) - jeho použití je pro zalesněnou krajinu - Arid Regions (AR) - použití do suchých oblastí vzor MARPAT - Forest - použití pro zalesněnou krajinu - Desert - použití pro pouštní oblasti - Urban - zmiňovaný vzor použitelný do zastavěných oblastí

Samotný digitální vzor a jeho výroba

K získání nového digitálního vzoru je zapotřebí nejdříve vytvořit základní vzor. Ten se označuje jako „Makrovzor“. Jeho výroba spočívá v nahrání leteckých snímků dané lokace do počítače. Ten vygeneruje několik vzorů v různých barvách, které se dále doupravují. Následně se vybere jeden, který je posléze podrobován zkouškám u bojových jednotek. Pokud je „Makrovzor“ hotov přistupuje se k další fázi. Tou je tvorba „Mikrovzoru“. Je to v podstatě pixelizace původního „Makrovzoru“ za pomoci počítače. Při bližším prozkoumání této technologie zjistíme, že jde o náročné výpočty. Základem digitální kamufláže jsou fraktály (matematické útvary, které se vyznačují množstvím pozoruhodných vlastností, popisují uspořádání přírodních objektů a jevů). Tou hlavní je skutečnost, že je lze donekonečna zvětšovat nebo zmenšovat při zachování téhož tvaru. Vzorce popisující fraktály nejsou složité, ale jejich generování, spočívající v mnohonásobném opakování těchto vzorců klade značné nároky na výpočetní výkon. Touto metodou vzniká digitální vzor, kterému se dále vybírají barvy a určuje se jeho velikost. Jako poslední následuje samotná výroba jednotlivých kusů oblečení a nátěrů techniky.

Maskovací vzor DIGITAL URBAN na kombinézách URNA

Z výše uvedených postupů získání a počítačového zpracování digitálního maskování je patrné, že maskovací vzor DIGITAL URBAN byl vytvořen leteckým snímkováním zastavěné aglomerace. Pixelizací původního „Makrovzoru“ byl vytvořen „Mikrovzor“ a následně pak byly vybrány barvy a určena velikost vzoru vzhledem k možnostem výroby a šíře látek. Originální digitální vzor DIGITAL URBAN použitý na výrobu kombinéz URNA byl vytvořen stejným způsobem a na stejných počítačích jako digitální maskování používané americkou armádou. Jedná se totiž o stejného výrobce nehořlavých textilních materiálů, které používá armáda USA. Může se Vám zdát, že digitální maskování na kombinézách URNA je podobné jako na jiných výstrojních součástkách jiných jednotek. Podobnost spočívá právě v tom, jak maskování DIGITAL URBAN vzniká. Snímkováním a pixelizací zastavěných aglomerací prostě vznikají podobné vzory protože mají podobné podklady. V žádném případě se však nejedná o shodný vzor se žádným jiným digitálním maskováním. Výrobce speciálních látek je vázán smluvně, že nemůže tento vzor použít pro jiného zákazníka a to už jen proto, že si nechal výrobu nového vzoru a sít pro potisk látek zaplatit. Maskovací vzor DIGITAL URBAN na kombinézách URNA je samozřejmě také chráněným vzorem a nelze ho použít pro jiné jednotky a bezpečnostní složky.

Vzorování a výroba kombinéz URNA s maskováním DIGITAL URBAN

Jak již bylo v úvodu napsáno, tak nové kombinézy doznaly opravdu řady změn oproti dříve používaným. Při téměř ročním vzorování, připomínkování a výrobě zkušebních kombinéz z jiného materiálu, došlo k mnohým úpravám na základě testování nošením. Celá kombinéza je nehořlavá a prošla náročnou certifikací. Toto zde uvádím proto, že ne všichni si uvědomí, že součástí nehořlavé kombinézy musí být i kovové zipy, suché zipy, tkalouny, nitě a všechny součásti. Ten kdo kombinézu viděl zblízka, tomu je jasné, že např. dva dlouhé nehořlavé zipy přes celou postavu, jsou vyráběny na zakázku a to podle výšky postavy … Protože je kombinéza koncipovaná jako nehořlavá, tak se musela řešit celá řada konstrukčních problémů, aby např. nedošlo k vytvoření „přechodových můstků“ a součástky, které mají jen omezenou nehořlavost (pruženky) byly kryty nehořlavou látkou. Samotné provedení kombinézy skrývá velkou řadu „vychytávek“. Od obráceně přišitého zipu na poklopci, protože jen těžko můžete dosáhnout na normální zip pod balistickou vestou až po kapuci zkonstruovanou pro přetažení přes přilbu a použitelnou v případě, že nechcete, aby vám hořící uhlík spadnul za krk. Určitě Vás zaujme „monitor“ na rukávu, což je vlastně pouzdro s nehořlavou folií, kam lze vložit fotku hledaného nebo taky tahák s kódy… Při výrobě se muselo zohlednit opravdu mnoho zkušeností příslušníků URNA, např. to jak umístit samotné kapsy. Běžně Vám totiž nedojde, že např. v pozici „klečícího střelce“ máte jen omezenou možnost si sáhnout do kapsy… O tom, že v jednotce URNA není příliš „konfekčních postav“ asi netřeba diskutovat, takže se prakticky jedná v mnoha případech o zakázkovou výrobu dle tělesných rozměrů jednotlivce.
Stejně tak jako použitý digitální vzor maskování, tak i samotná kombinéza je chráněným vzorem. Není tedy možné vyrobit stejnou kombinézu pro jinou jednotku nebo snad jednotlivce. Myslím, že ten důvod je asi každému jasný…

Garantem jedinečnosti vzorování i provedení je výrobce, kterým je firma PÍCHA Safety, s.r.o. S výrobky této firmy se mohou seznamovat příslušníci policie prakticky na každém kroku. Firma je totiž také výrobcem reflexních vest s nápisem POLICIE, které nosí dopravní policisté, černých triček s nápisem POLICIE ale i např. nášivek se státním znakem a nápisem POLICIE, které nosí na všech stejnokrojích.

Osvědčení o zápisu průmyslového vzoru - Úřad průmysloveho vlastnictví ČR: 

Kombinéza zásahová s digitálním maskováním č.34894
Látka s barevným vzorem maskovacím digitálním č.34984

POZNÁMKA

Některé pasáže textu byly převzaty (se svolením) z fanouškovských stránek:

www.urna-rokycany.wz.cz



NEZNÁM HESLO


PŘIHLÁSIT REGISTRACE

ODKAZY - INFORMACE

Zpravodaj - Newsletter

Email: *
Jméno:
Příjmení:
 * povinný údaj
Proč zadávat email?